Questy

 

 

 


Zapraszamy do korzystania z ulotek z Questingu w Zwierzyńcu

 

 

 


 

 

 

QUESTING W ZWIERZYŃCU

W dniach 22 i 23 czerwca 2015 roku w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu odbyły się warsztaty, które miały na celu opracowanie ścieżek questingowych.

W warsztatach brali udział pracownicy RPN, nauczyciele, przewodnicy, regionaliści, przedstawiciele samorządu oraz lokalni przedsiębiorcy branży turystycznej.  Pierwszego dnia zajęć uczestnicy poznali metodologię tworzenia questów oraz pracowali w terenie przeprowadzając inwentaryzację obiektów i wybierając przyszłą trasę questu. Drugi dzień poświęcony był opracowywaniu zagadek, zadań oraz ostatecznej instrukcji questu.

W trakcie warsztatów opracowane zostały dwie ścieżki questingowe – piesza i rowerowa, biegnące przez najbardziej atrakcyjne miejsca w Zwierzyńcu, związane z jego historią oraz walorami przyrodniczymi.

Trasa pierwsza wiedzie przez centrum miasta, liczy około 2,5 km i prezentuje jego atrakcje przyrodnicze i kulturowe. Pokonujący ją turysta będzie miał możliwość poznania zabytków i pomników przyrody rozrzuconych na terenie miasta.

Druga ścieżka, dłuższa, przeznaczona do pokonania jej na rowerze, biegnie obrzeżami Zwierzyńca i mierzy około 8 km. Na tej trasie znalazły się m.in. liczne w Zwierzyńcu pomniki oraz kirkut.

Doskonałym podsumowaniem warsztatów są słowa ich uczestnika, Pana Janusza Kapeckiego, przewodnika i regionalisty – Questing to bardzo fajna forma poznania terenu, walorów przyrodniczych oraz rekreacji na rowerze.

 

 


 

 

Questing* – innowacyjny produkt turystyczny w Puławach Górnych!

 

Puławy Górne to niewielka wioska w Beskidzie Niskim znana przede wszystkim narciarzom i snowboardzistom. Miejscowość ta położona jest w atrakcyjnym przyrodniczo terenie, idealnym dla wypoczynku rodzinnego oraz wypoczynku młodzieży szkolnej. Mieszkańcy dalszy rozwój społeczny i ekonomiczny wsi dostrzegają w rozwoju różnorodnych form turystyki, nie tylko narciarskiej. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom rzeszowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY w ramach projektu „W HARMONII Z NATURĄ – promocja bioróżnorodność Polski Południowo – Wschodniej”**, przygotowało dla Puław Górnych, innowacyjne produkty turystyczne, jakim są questingi. Questy opracowane zostały przez dr Małgorzatę Buczek – Kowalik, dr Teresę Mitura oraz mgr Krzysztofa Buczka, który jest autorem tekstów. Opiekunem terenowym i przewodnikiem po Puławach Górnych był Pan Daniel Brózda, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego „Przełom Wisłoka”. 

Trasy questingowe stanowią uzupełnienie istniejącej już bazy turystycznej oraz są innowacyjną formą poznawania przyrody, kultury i historii, pierwszą tego typu w gminie Rymanów. W Puławach Górnych wytyczone zostały dwie trasy, letnia, łatwa, przeznaczona dla całych rodzin oraz zimowa, trudniejsza, dla bardziej wymagających turystów, którą można pokonać pieszo, na nartach biegowych lub skitourowo.

Obydwa szlaki, poza odkrywaniem piękna i tajemnic Puław Górnych, mają również charakter edukacyjny. Korzystając z nich turysta może poznać florę i faunę tej części Beskidu Niskiego, historię współczesnych mieszkańców, oraz tych, którzy byli tutaj przed wiekami.  Obydwie trasy opisane są w formie rymowanych zagadek i zadań, dzięki czemu pokonywanie ich to również świetna zabawa.  

 

Foldery questingowe dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej w Rymanowie Zdroju oraz w dolnej stacji kolejki linowej w Puławach Górnych (restauracja „Amadeus”)

 

*Questing – turystka z zagadkami, odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru w oparciu o nieoznakowane w terenie ścieżki i trasy, według wierszowanych wskazówek, zagadek i map. Questy dają możliwość samodzielnego zwiedzania i poznawania, nie narzucając norm czasowych. Ukończenie questu najczęściej potwierdzane jest pieczątką.

** Projekt „W HARMONII Z NATURĄ – promocja bioróżnorodności Polski Południowo-Wschodniej” korzysta

 z dofinansowania w kwocie 212 500,00 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG

 

Quest letni str 1 Quest letni str 2
Quest zimowy str 1 Quest zimowy str 2